Zasady zdrowego odżywiania

Zdrowie

Coraz częściej decydujemy się na zmianę nawyków żywieniowych i prowadzenie zdrowszego trybu życia. Wynika to przede wszystkim, z narastającego, dotykającego coraz większe grono osób problemu nadwagi i otyłości.

W dzisiejszej publikacji przygotowaliśmy dla państwa siedem kluczowych zasad zdrowego odżywiania. Zapraszamy do szczegółowej lektury.

1 – odpowiedni bilans diety

Nie możesz korzystać z diety ogólnodostępnej „odchudzającej”, gdyż jej bilans nie będzie odpowiadał generowanemu przez Ciebie zapotrzebowaniu. Oblicz swoje zapotrzebowanie, wykorzystując wiedzę na temat swojej wagi (wskaźnika BMI), podejmowanego ruchu oraz wykonywanej pracy.

2 – korzystaj z odpowiedniej jakości produktów

Supermarkety nie są najlepszym miejscem na robienie zakupów produktów nieprzetworzonych. Sztucznie modyfikowana żywność często jest jednym z powodów nadmiernego tycia. Korzystaj z lokalnych bazarów i targów.

3 – jedz częściej, ale mniej

To bardzo prosta zasada, która pozwala organizmowi na bieżąco trawić dostarczane pokarmy. Jedz nawet do 6-7 razy na dobę. Pamiętaj oczywiście o odpowiednim bilansie każdego z posiłków.

4 – jedz o stałych porach

Równe odstępy czasu (2-3 godziny) pomiędzy posiłkami oraz stałe pory to kluczowa zasada pozwalająca naszemu systemowi trawiennemu wpaść w odpowiedni rytm. Dzięki temu ograniczymy odkładanie pokarmu na później w postaci tkanki tłuszczowej.

5 – nie jedz bezpośrednio przed snem

Ostatni posiłek powinno się konsumować maksymalnie 2-3 godziny przed snem. Nie należy dodatkowo obciążać naszego systemu trawiennego na noc.

6 – nawadniaj organizm

Dzienne spożycie wody w wysokości 2-3 litrów to minimum. Obojętnie czy mamy do czynienia z dietą regularną, czy odchudzającą. Zadaniem wody jest usprawnienie trawienia i transport toksyn poza organizm.

7 – urozmaicaj dietę

Dieta powinna być urozmaicona. Tylko w taki sposób zadbasz o pełnowartościowość. W przypadku ograniczeń, możesz skorzystać z kompleksów witaminowych i innych suplementów diet.

Dodaj komentarz