Co na bezsenność?

Zdrowie

Bezsenność to problem, który według szacunków – może dotykać niemal 30% polskiego społeczeństwo. Ta statystyka sprawia, że Polacy znajdują się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o niewysypianie się.

Problemy ze snem to przypadłość, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Płytki sen, trudność związana z zasypianiem i w końcu brak snu. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, by pozbyć się bezsenności?

Zacznij od naturalnych sposobów

Korzystanie z tabletek na bezsenność powinno stanowić ostateczność. Tego typu środki bardzo często wykazują działanie uzależniające, co w praktyce oznacza, że w przyszłości trudno będzie zasnąć bez ich użytkowania. Innymi słowy – to forma leczenia objawowego, a nie przyczynowego.

Naturalne leczenie bezsenności w głównej mierze wiąże się ze zmianą trybu życia na zdrowsze. A mianowicie:

Podejmij trudy aktywności fizycznej – regularny trening niesie za sobą wiele korzyści, między innymi – poprawia pracę układu krążeniowo-oddechowego.

Zadbaj o odpowiednie odżywianie – dieta ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną. Im lepiej się odżywiamy, tym lepiej śpimy. Dlatego też, tak wielu specjalistów mówi o tym, by w pierwszej kolejności zmienić właśnie nawyki żywieniowe.

Kup wygodny materac i poduszkę – przyczyną bezsenności może być brak wygody. To wydaje się banalne, ale naprawdę zakup nowego, wygodniejszego materaca i poduszki może być rozwiązaniem Twojego problemu.

Przygotuj sypialnie – wyłącz wszelkie odbiorniki, zaciemnij miejsce i przede wszystkim dokładnie wywietrz – zadbaj zarówno o temperaturę, jak i wilgotność.

Zrezygnuj z używek – zarówno alkohol, jak i papierosy traktowane są jako jedna z przyczyn występowania problemów ze snem. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie zrezygnować, to przynajmniej ogranicz ich stosowanie.

Jeśli przez kilka tygodni nie odczujesz różnicy – to najwyższy czas by skonsultować się ze specjalistą. Być może przyczyna bezsenności leży jeszcze głębiej. Wszakże problemy ze snem mogą być objawem choroby fizycznej lub psychicznej (np.depresji).

Dodaj komentarz