Jak przytyć: odżywki

Uroda

Budowanie masy mięśniowej bardzo często idzie w parze z przyjmowaniem różnorakich suplementów diet. Wszak, stanowią one świetne uzupełnienie diety i treningu. Potęgują efekty naszej ciężkiej pracy, co sprawia, że cel można osiągnąć znacznie szybciej.

Wyróżniamy kilka typów odżywek na masę: gainery, suplementy białkowe, carbo i kreatynę. Każda z nich ma inne działanie. Poniżej pokrótce przedstawiamy wszystkie wyżej wymienione suplementy na masę.

Gainery

Zdecydowanie najpopularniejszą odżywką na masę jest gainer. To suplement, który występuje w formie proszku, a jego skład to głównie węglowodany złożone (60-80%). Resztę uzupełnia białko (do 20%) oraz inne substancje, minerały i witaminy (około 10%).

Gainery stanowią świetną alternatywę dla posiłku. Są pełnowartościowe, a ich przygotowanie trwa dosłownie kilka minut.

Odżywki białkowe

Suplementy białkowe podobnie jak gainery – występują w formie proszku. Ich skład oparty jest na pełnowartościowym, dobrze przyswajalnym białku oraz węglowodanach złożonych. Białko można stosować przed snem (jako ostatni posiłek) oraz po treningu (jako materiał budulcowy).

Carbo

Carbo to rodzaj odżywki, której celem numer jeden jest uzupełnienie energii i poprawa wydolności organizmu, stąd też określa się ją jako „booster energii”. Ze względu na bardzo dużą zawartość węglowodanów – dodatkowo Carbo oddziałuje na masę mięśniową.

Ten rodzaj odżywki zazwyczaj zażywa się przed i po treningu. Znacznie rzadziej suplementowany jest w ciągu dnia (ze względu na swój specyficzny skład).

Kreatyna

Wpływa na siłę, wydolność oraz masę mięśniową – kreatyna z której korzysta każdy profesjonalista. Jej skuteczność bardzo trudno podważyć. Kreatyna dostępna jest w formie proszku i tabletek.

Pamiętaj: wybierając odpowiednie suplementy na masę nie powinieneś kierować się tylko tym, co jest napisane na opakowaniu. Niezwykle istotne są opinie i recenzje innych użytkowników. Wszak, nie każdy gainer działa tak samo. I nie każda kreatyna daje tak dobre efekty. Wiele zależy od producenta i składu (zarówno jakości, jak i ilości danych wartości odżywczych).

Dodaj komentarz